Iako to nekima ne paše, vrlo različito se gleda na varaždinski doček studenata, koji trče iz Novog Sada u Bruxelles: otprilike četvrtina u našoj anketi vidi u njemu doprinos jačanju dobrosusjedskih odnosa, ali isto toliko “igru” uoči izbora, a zatim slijedi doprinos lošem glasu o Varaždinu, dok desetak posto vidi doprinos rušenju Srbije, baš kao i dio srbijanskih medija u kojima su rado viđeni V. Šešelj, A. Vučić i slični, čiji pristaše u dijelu studenata vide - ustaše?!
Oprečne ocjene prosvjeda u Srbiji posljedica su heterogenosti prosvjednika, objašnjava europarlamentarac Davor Ivo Stier, ukazujući da se nigdje ne vidi zastava EU.
Upravo u tome treba tražiti i razlog za rezultat naše ankete, ali i komentara uoči i nakon dočeka studenata trkača u Varaždin.
- Hoće li doći i Šarović, student koji je palio hrvatsku zastavu, pitalo se na društvenim mrežama povodom najave dočeka.
Nakon srdačne atmosfere na Korzu, nekima su popustile “kočnice”. Prozvali su one koji su bili za doček i studente, koje se gotovo izjednačavalo sa - četnicima!?
Svaku mjeru, međutim, prešli su i drugi. I to kako! Tako su, uz ostalo, krenuli i na Varaždinske vijesti, iako smo ukazali na apsurdnost oprečnih doživljaja studenata, pri čemu je bilo i elemenata govora mržnje.
"Varaždinske vijesti u posljednje vrijeme sve češće daju prostor ekstremno desnim stavovima i klerikalnom konzervativizmu... prenose se ekstremno desne izjave bez dodatne analize... primjetan je nedostatak pluralizma u kolumnističkom prostoru... snažan utjecaj crkvenih struktura na uređivačku politiku... nema prostora za učitelje i obrazovne stručnjake... novinari zaobilaze teme o kojima drugi pišu”.
Dokazi za ove proizvoljne ocjene uglavnom se ne daju, a ono što se navodi je jadno i promašeno. Tako nam, primjerice, učitelj povijesti i bivši član SDP-a, autor navedenih tvrdnji, predbacuje objavu kolumni svećenika te navodi da je “primjetna značajna prisutnost crkvenih tema i figura” pa zamjera čak i pisanje o ređenju biskupa!?
Iako je to više nego očito za nekoga tko kao zagovara pluralizam, spomenuti autor odlučno odbacuje da bi imao bilo kakav (psihološki) problem s vjerom i religijom. Dok nam predbacuje ekstremno desne stavove, ne želi se izjasniti je li Josip Broz bio diktator te jesmo li nakon desnog totalitarizma imali lijevi. Umjesto toga, poziva na toleranciju, gradnju mostova i tome slično...
No, mostovi trebaju imati dvije obale jer spajaju dvije strane. A gdje je druga? Tamo gdje su četničke vojvode rado viđeni gosti, akademici otkrivaju biste Draži Mihailoviću kojemu se uređuje spomen soba, a gradonačelnik glavnog grada podnosi prijedlog i za podizanje spomenika tom četničkom vođi, čiji su sljedbenici razarali Vukovar i ostala mjesta? Zar tamo gdje prozivaju čak i kad im djecu dočekujemo večerom i pjenušcem?