Gradonačelnik Lepoglave Marijan Škvarić danas je s Milanom Rezom, direktorom Hrvatskih voda za područja Mure i gornje Drave, obišao teren na području mjesnog odbora Očura gdje se izvode radovi na uređenju potoka bujičara.
- Ovih se godina puno napravila na uređenju toka rijeke Bednje i potoka bujičara na cijelom tom području. Konkretno, na području mjesnog odbora Očura i na potoku Očurica može se vidjeti na koji način ti radovi doprinose zaštiti od poplava, s kojima smo dugo godina imali problema. Više nećemo strepiti kad krenu bujice te više nećemo morati spašavati svoje objekte i poljoprivredne površine. Očurica prolazi kroz centar naselja Očura i tu je, na ovome mjestu, nekada jako često plavilo. Tu je u blizini i Bednja, odakle je dolazio povrat vode i tu smo uvijek strahovali i morali smo držati u pripravnosti civilnu zaštitu, a sad spavamo mirno - rekao je gradonačelnik Škvarić dodavši da je Bednja jedna od najdužih rijeka u RH i da je dolina Bednje, između Ivančice i Ravne gore, pogodna za razvoj turizma, ali istaknuvši da se samo uz uređenost toka mogu ostvariti određeni gospodarski potencijali.
- Također se pokreće projekt dodatnog uređenja nasipa uz rijeku Bednju, a Grad Lepoglava se u njega uključuje tako što ćemo izgraditi biciklističke staze na nasipima uz Bednju kojima ćemo naš grad spojiti s Trakošćanom, biserom Hrvatskog zagorja. Nadamo se da će i Županija prepoznati važnost tog projekta i da će se urediti staze duž nasipa sve do Varaždinskih Toplica i dalje - kazao je Škvarić.
Direktor Rezo istaknuo je da su uredili 500 metara vodotoka i time povećali njegovu protočnost.
- Time smo smanjili potencijalni utjecaj od štetnog djelovanja vode na ovom dijelu potoka Očurice, bilo na ljudske živote ili na imovinu - naglasio je Rezo. Naveo je i kako Hrvatske vode provode postupak evidentiranja toka rijeka Bednje, od Očure preko Lepoglava sve do Trakošćana, s ciljem izdizanja nasipa. Ujedno bi kroz sporazum s jedinicama lokalne samouprave na tom području omogućili izgradnju biciklističkih, pješačkih i konjičkih staza, kako bi se povećala turistička ponuda na tom prostoru.
- U posjednjih smo pet godina na prostoru Lepoglave uložili više od 600.000 eura u uređenje naših vodotokova, bilo kroz redovne ili preventivne mjere i kroz hitne intervencije - napomenuo je Rezo dodavši da Hrvatske vode u ovom trenutku grade dvije retencije na području Varaždinske županije. Raspisan je natječaj za odabir izvođača za retenciju Kamenica 1 i za retenciju Čret, na području općine Bednja. Pojasnio je da retencije nisu isto što i akumulacije, na kojima se voda trajno zadržava, već da retencije služe za zadržavanje vode u trenutcima velikih padalina. Cilj je privremeno zadržati vodu i zatim njome upravljati, kako ne bi došlo do velikog plavljenja.
- U tijeku je i natječaj za projektiranje uređenja rijeke Plitvice, od Krkanca do Vrbanovca, ukupne dužine od 28 kilometara. Cilj nam je urediti taj dio Plitvice i zaštititi cjelokupno područje; grad Varaždin, Kneginec, Jalžabet. Projektiranje bi trebali završiti u trećem kvartalu ove godine i nakon toga bi povukli sredstva iz EU fondova. Time ćemo imati potpunu zaštitu svih naselja od Maruševca pa nizvodno uz rijeku Plitvicu. Poveznica za to je program Vlade RH iz 2024. godine, kad smo svjedočili poplavama u Europi i susjednoj BiH, kad je došlo i do stradanja ljudi. Ne daj bože da nam padne više od 100 litara u 24 sata, a tada je na području Jablanice palo čak 300 litara u 24 sata. Možemo samo zamisliti što bi se dogodilo na ovim brdsko-planininskim i brežuljkastim područjima. Moramo biti brži od prirode i takve stvari moramo prevenirati te izgraditi retencijske prostore kako bismo mogli provoditi otvorene vodotoke kroz naselja - istaknuo je Rezo.