Američki carinici počeli su naplaćivati carinu od 10 posto na uvoz iz niza zemalja, sukladno odluci predsjednika Donalda Trumpa. I to nije sve. Dodatno se carini uvoz svih automobila u SAD, a od idućeg tjedna kreću dodatne carine za svu robu iz brojnih zemalja, koje se kreću od 10 do 56 posto. Roba iz zemalja EU od 9. travnja bit će dodatno opterećena s 20 posto jer, tvrdi Trump, američku robu EU opterećuje sa 39 posto poreza.
Ovakva ekonomska politika, vjeruje Trump, dugoročno će vratiti proizvodnju u SAD i otvoriti radna mjesta. Međutim, mnogi to osporavaju te najavljuju loš utjecaj ne samo na američko već i svjetsko gospodarstvo. Potvrdu tome već vide u padu vrijednosti dionica na burzama diljem svijeta, a uskoro i padu gospodarstva zbog zatvaranja tvornica koje izvoze u SAD te skupljim proizvodima ne samo na američkom tržištu.
Zbog carinske politike SAD, koja je suprotna svemu što se događalo zadnjih desetljeća, kao i odgovora koje pripremaju druge zemlje, raste zabrinutost među poduzećima, posebice onima koje izvoze u SAD. Među takvima je i tvrtka Hermes International iz Sračinca, koja se bavi proizvodnjom i distribucijom ekoloških i prirodnih džemova, namaza i sokova, a najpoznatija je po marci Dida Boža.
Budući da su je pokrenuli povratnici iz SAD-a, Hermes International najviše izvozi upravo na američko tržište na kojem je su proizvodi marke Dida Boža osvojili niz priznanja: Best in Show 2004 (San Francisco), Best in Show 2006 (San Francisco), Zlatna medalja za džem od smokve, Preserves Fancy Food Show (New York 2004). Zlatna medalja za džem od smokve s narančom – 2004, National Association for the Specialty Food Trade (NASFT), Zlatna medalja - International South Americas show (Miami, 2006), Džem od smokve- najbolji rezultat u slijepom kušanju među 10 džemova od smokve (San Francisco, Chroncile 2006)…
Sva priznanja i nagrade, međutim, ne mogu riješiti izazove koje nose carine.
-’Naša distribucija ne može podnijeti carine od 20 posto niti možemo očekivati da će kupci više plaćati malu teglicu pekmeza kad američki džemovi koštaju puno manje. Ova carina rezultirat će mnogo nižom izvoznom prodajom u SAD, izjavio je direktor tvrtke Neb Chupin za 24sata.
U najgorem slučaju, kako dodaje, moglo bi doći do zatvaranja tvornice u Sračincu, ukoliko će otkazati narudžbe distributeri u SAD-u gdje odlazi 90 posto izvoza Hermes Internationala koji bi proizvodnju mogao preseliti u SAD. Da se to ne bi dogodilo, apelira prema EU na smanjenje carina na američke proizvode kako bi Trump smanjio carine na proizvode iz EU.
-Apelirao bi na našu Vladu da gleda isključivo hrvatske, a ne interese EU. Primjerice, Italija i Poljska s Amerikom već se dogovaraju oko ove situacije’’, rekao je Chupin za 24 sata, a prenosi Poslovni dnevnik.
Vode li se razgovori između Hrvatske i SAD oko prihvatljive carine s kojom bi obje strane bile zadovoljne zanima i njegovu poslovnu partnericu Maia Magee, koja se u vezi s time obratila hrvatskom veleposlanstvu SAD-u.
-Željeli bismo zadržati postrojenje u Hrvatskoj, a to je moguće samo ako se prilično brzo postigne dogovor oko neke niže, recipročne carine između Hrvatske SAD-a. Moramo brzo donijeti teške odluke, veli Magee koja naglašava da bi male carine od 5 posto ili status bez poreza na obje strane uvelike stimulirao trgovinu u oba smjera te povećao daljnja ulaganja u Hrvatsku.
Međutim, zbog mogućeg carinskog sukoba, zabrinuti nisu samo izvoznici, već i uvoznici iz SAD-a. Među njima je i Bomark Grupa, koja u u Ludbregu ima najveće pogone za proizvodnju strech folija u Europi.
- To što su SAD uvele carine ima izravni utjecaj na manji broj poduzeća u Hrvatskoj, ali izravno gotovo ne utječe na hrvatsko gospodarstvo jer Hrvatska, nažalost, jako malo izvozi na američko tržište. Međutim, pitanje je što će napraviti EU. Ako uvede carine za robu iz SAD-a, to znači automatski rast cijena svih američkih proizvoda i sirovina. A EU nema dovoljno sirovina pa ih mora uvoziti, među kojima su i sirovine koje nama trebaju, veli Stiven Toš, predsjednik uprave Bomark Grupe, koji se nadam da će EU biti ipak pametna te da neće uvoditi carine na američke sirovine, već možda neku gotovu robu.
Jer, kako objašnjava, cijela EU uvozi oko 25% polyethylena iz SAD-a.
-Tako da ako EU uvede carine, to znači da će cijena naše sirovina porasti..A onda dolazi i do povećanja cijena naših finalnih proizvoda. Može se, doduše, sirovina uvoziti iz ostalih zemalja, ali ta sirovina je nešto skuplja, upozorava Toš, dodajući da smo prije imali Rusiju i jeftine energente, a sad ako se još loše krene sa SAD-om - neće biti dobro..