Dan uoči najavljenog štrajka članova Republičkog sindikata radnika u Dječjem vrtiću Škrinjica u Vidovcu, vidovečki načelnik Bruno Hranić danas se na konferenciji za medije osvrnuo na navode sindikata.
Uz načelnika Hranića, konferenciji za medije prisustvovale su i ravnateljica vrtića Vida Risek, predsjednica upravnog vijeća DV Škrinjica Martina Bistrović te Ljubica Hosni, koja je bila voditeljica pregovaračkog tima u pregovorima sa sindikatom.
Hranić je pojasnio stajalište Općine Vidovec, koja je osnivač vrtića.
- Sindikat je naveo kako je cilj štrajka da se radnicima uvećaju materijalna prava i izjednače sa zakonskim koeficijentima. Moram istaknuti da su radnicima usklađena i priznata sva prava, sukladno članku 51. Zakona o predškolskom odgoju, kojim se uređuju plaće, naknade i drugi prihodi javnih službenika i zaposlenih u osnovnom školstvu. To se odnosi i na zaposlenike u predškolskom odgoju. Mi smo na zadnjoj sjednici Općinskog vijeća donijeli novi Pravilnik o radu kojim su, sukladno zakonu, priznata sva materijalna prava i usklađeni svi koeficijenti te se primjenjuje zakonska osnovica - napomenuo je Hranić.
- U Pravilniku o radu čak su priznata i veća prava nego što su sindikati tražili, a to je pravo na naknadu za prijevoz i 100 eura naknade za prehranu. Moram napomenuti da smo dosad imali dobru suradnju sa svim sindikatima. U pregovorima se izmijenilo nekoliko sindikata, prošle godine smo započeli pregovore sa Sindikatom radnika u predškolskom odgoju i obrazovanju Hrvatske. U dobroj vjeri smo krenuli povećavati materijalna prava do travnja, bilo je čak dogovoreno da se i pristupi potpisivanju Kolektivnog ugovora u srpnju, no radnici su izašli iz tog sindikata i priključili se novom sindikatu, Republičkom sindikatu radnika. U međuvremenu je osnovan još jedan sindikat, a to je Sindikat obrazovanja, medija i kulture Hrvatske, u koji je uključen također velik broj djelatnika u općinskom vrtiću. Naša intencija je prvenstveno bila da se materijalna radnika ispune sukladno zakonu i pravnim propisima Republike Hrvatske i mi smo to napravili našim Pravilnikom - istaknuo je Hranić.
Podsjetio je da je zadnja sjednica Općinskog vijeća održana tjedan dana prije raspuštanja, a napomenuo je i da je Općinsko vijeće ovlašteno dati suglasnost na prijedlog Pravilnika o radu.
- Moram napomenuti da je Pravilnik o radu također pravni akt, koji je pravno priznat i kojim se mogu regulirati materijalna prava i plaće radnika, a to se naravno može učiniti i Kolektivnim ugovorom. Općinsko vijeće donijelo je i odluku da se taj Pravilnik primjenjuje s 1. svibnja, što znači da će plaće u lipnju biti isplaćene sukladno svim zakonskim propisima - dodao je načelnik.
- U međuvremenu, do donošenja tog novog Pravilnika, bio je pokrenut postupak mirenja. Nažalost, on je naprasno prekinut od strane predstavnika sindikata. Mi smo u tom procesu mirenja iznijeli svoje mišljenje, odnosno da ćemo pristati na sve što su oni tražili, no predstavnik sindikata je inzistirao isključivo na potpisivanju Kolektivnog ugovora - kazao je Hranić.
- Napominjem, Kolektivni ugovor je pravni akt kojim se mogu regulirati radnička prava, ali to je isto i Pravilnik o radu. Moram naglasiti da se sve ovo događa u jednom "zrakopraznom" prostoru između raspuštanja Općinskog vijeća, kao zakonodavnog tijela naše općine, i formiranja novog Vijeća. Kao načelnik, ja sam u tom razdoblju ovlašten obavljati samo tehničke poslove i ne mogu preuzimati nikakve nove obveze. I samo Općinsko vijeće je u svojoj odluci, što se može vidjeti iz zapisnika, dalo suglasnost na Pravilnik o radu i nije isključilo mogućnost potpisivanja Kolektivnog ugovora, ali su napomenuli da će se formiranjem novog Općinskog vijeća odlučivati hoće li se potpisati ili ne Kolektivni ugovor - naglasio je vidovečki načelnik.
- Vijećnici, njih 11 koji su bili nazočni, jednoglasno su donijeli odluku, dakle to nisu bili samo vijećnici koji su u vladajućoj strukturi, nego su i vijećnici iz oporbe. U međuvremenu sam obavio još nekoliko razgovora s predsjednikom sindikata, ali smatram da je ovo sad izvedeno možda i s nekim političkim motivom, s obzirom na to da se baš u tjednu prije izbora vrši pritisak na mene kao načelnika. No, ne dolazi u obzir da kršim propise i mišljenja ministarstva, ja sam legalist i neću nikad pristati na to, ali opet napominjem, ne isključujem mogućnost potpisivanja Kolektivnog ugovora kad Općinsko vijeće to potvrdi - naglasio je Hranić.
Uputio je potom apel odgajateljima.
- Apeliram prvenstveno na odgajatelje, koji su jedna od bitnih karika u funkcioniranju vrtića, ali isto tako i tehničko osoblje koje je "suport" u normalnom funkcioniranju dječjeg vrtića, da nastave s radom, da ne idu u štrajk. Priznata su im stvarno sva materijalna prava, zakonodavno tijelo Općine je donijelo tu odluku koju ću ja poštovati, ali isto tako ću poštovati i mišljenja dva ministarstva koja smo dobili, a to znači da bez odluke Općinskog vijeća ja ne mogu potpisati Kolektivni ugovor - kazao je načelnik.
- Predsjednik sindikata predbacuje da smo mi Pravilnikom u radu već preuzeli nekakve nove obveze - da, jesmo, Općinsko vijeće je donijelo tu odluku, ja ne mogu. Ali to se isključivo odnosi na Pravilnik o radu, a ne na Kolektivni ugovor. Mislim da su djeca najbitnija, možda je u sve ovo uključeno i malo emocija, jer smo ovaj vrtić gradili s dobrom voljom i namjerom da sva naša djeca mogu biti smještena u općinskom vrtiću. Najavili smo i gradnja aneksa našeg dječjeg vrtića, gdje bi smjestili svu djecu koja su s područja naše općine, kako ih roditelji ne bi više morali voziti u vanjske vrtiće - dodao je.
- Mislim da smo stvarno ispunili i više nego što su sindikati tražili, jer oni su čak u jednom trenutku bili spremni da se i ukinu ta dodatna materijalna prava, pa čak i naknada za prijevoz i prehrana, samo da se potpiše Kolektivni ugovor. Ne znam zašto predsjedniku sindikata Pravilnik o radu ne predstavlja nikakav pravni dokument, ali mislim da bi se sindikat trebao brinuti da su sva prava radnika ispoštovana sukladnom zakonu, a to smo mi sve napravili - poručio je Hranić.
Ravnateljica DV Škrinjica Vida Risek napomenula je da su u dječjom vrtiću zaposlena ukupno 34 djelatnika.
- Njih 16 je u sindikatu koji je najavio štrajk, a riječ je o odgojiteljima. Ostatak djelatnika radi normalno, vrtić funkcionira normalno. Dakle, radno vrijeme vrtića ostaje isto, a u vrijeme štrajka obavljaju se minimalni poslovi koji oni uključuju skrb za sigurnost djece, prehranu djece i njegu djece, dok će se sve ostale aktivnosti za vrijeme štrajka odgoditi, a to su planirani Dani otvorenih vrata, dječje olimpijade i sve ostale aktivnosti koje uključuju obrazovnu formu. Takve aktivnosti se odgađaju do završetka štrajka - pojasnila je ravnateljica.
- Roditeljima poručujem da imaju strpljenje i razumijevanja za ovu situaciju. Djecu ćemo prihvaćati normalno, u normalnom periodu, dakle ne trebaju djecu ostavljati doma, organiziran je minimalni rad i djeca će biti zbrinuta, bit će nahranjena i sve će biti "normalno", a za vrijeme štrajka samo nećemo obavljati obrazovne aktivnosti, projekte i aktivnosti koji su planirani godišnjim planom i programom - poručila je roditeljima.