Za petak, 9. svibnja najavljen je prosvjed prosvjetnih djelatnika u Zagrebu. Prosvjed organiziraju Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske, Sindikat Preporod i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja.
Kako kažu, traže "vraćanje dostojanstva obrazovanju i znanosti, jednaku plaću za jednak rad, šansu za reformu strukovnog obrazovanja i ukidanje štetnog ocjenjivanja".
Podšku sindikatima izrazila je i bivša ministrica obrazovanja Blaženka Divjak.
- Podrška sindikatima obrazovanja i znanosti u njihovom nastojanju da budu vidljivi, glasni i jasni! Sutra je prosvjed u Zagrebu kako bi se obrazovanje i znanost izvuklo iz polumraka i stavilo u prvi plan. Pridružimo se - bilo fizičkim prisustvom ili podrškom u javnom prostoru i na društvenim mrežama. Treba otvoriti prostor za dijalog između poslodavca (Vlada) i radnika (sindikati), a očito su druge mogućnosti iscrpljene. Za sada. - navela je.
- Plaća nije mjerilo čovjeka, ali je niska pozicija plaća u obrazovanju i znanosti u odnosu na druge javne i državne službe mjerilo je koliko vladajući vrednuju obrazovanje i znanost. Ako načelnici općina imaju veće plaće od profesora na fakultetu, a nastavnici u policijskim školama veće plaće od nastavnika u gimnazijama, to je važna poruka - istaknula je Divjak.
- Sramota je da državna tajnica u MZOM-u ima 4.000 Eura i još joj daju ogroman stan praktički besplatno. To je trostruko viša zarada od one koju bi kao nastavnica imala u školi. Ali briga nju za bivše kolegice i kolege! Ili misli da trostruko više vrijedi?! Je li sada poruka da se kvalitetni nastavnici ostave škola i fakulteta i kandidiraju se na izborima da postanu načelnici općina, gradonačelnici i župani? Ili da se uguraju kao državni tajnici ili savjetnici u ministarstva? - navela je.
- Kvaliteta obrazovanja i kontinuitet reformskih procesa naš je zajednički posao. Primjerice, svakim danom dobivamo nove spoznaje o važnosti stranih jezika, matematike i informatike za razvoj vještina naših učenika u strukovnim školama. Treba ih uzeti u obzir, jer svijet i tehnologija se mijenjaju strelovitom brzinom i mi si ne smijemo dozvoliti da se dijelimo na "naše i "vaše". Treba uzeti u obzir sve znanstvene spoznaje i stručnjake koji su nam na raspolaganju - napomenula je Blaženka Divjak.
- Na kraju, nesretno ocjenjivanje nastavnika. Ljudi, pa nije ideja da se u obrazovanju i znanosti ne ocjenjuju nastavnici i znanstvenici, nego da se primjenjuju primjereni kriteriji i unaprijede postojeći postupci, a ne da se izmišljaju novi i sumnjivi. Stručnost, a ne poslušnost! - ističe Divjak.
- Primjerice, u visokom obrazovanju, studenti ocjenjuju nastavnike već 20-ak godina, a postoje i kriteriji znanstvene stručnosti. Da, trebalo bi motivirati studente da više sudjeluju u tim postupcima vrednovanja, ali ne da umjesto studenta to radi nadređeni. Nadalje, u nekim područjima su preniski kriteriji napredovanja, pa se priznaju kojekakve konferencije, projekti i radovi. Ajme podići kriterije, ali nemojmo dozvoliti da se ušutkaju argumentirane kritike na rad fakulteta, sveučilišta, veleučilišta i škola iz straha od odmazde nadređenih - poručila je.
- Ima i onih kojima se sindikati i sindikalisti ne sviđaju, pa ne žele podržati sindikalne akcije. Ok - nisu niti meni svi dragi i ne slažem se uvijek sa svima i svime. Međutim, sindikati su potrebni i sindikalno udruživanje i djelovanje je civilizacijski doseg. Ne trebamo se toga odreći, a možda se možemo više angažirati, pa i u sindikatima. Zato je moj glas da se obrazovanje i znanost vrati na pozornicu i da se od svih traži dobar i stručan rad za poštenu plaću! Od političara, prosvjetara i znanstvenika do stručnih i tehničkih službi! - zaključila je Divjak.